Виробники

Информация

Вініл

Програвачі вінілу, мабуть, є найстарішими джерелами сигналу ери Hi-Fi, а на музиці з вінілових платівок виросло не одне покоління меломанів. Програвачі вінілу випускаються багатьма компаніями, серед яких є і гранди світової індустрії та невеликі спеціалізовані компанії.

Вініл Немає жодного товару в цій категорії.

Підкатегорії

  • Програвачі вінілу

    Основні конструктивні вузли програвача, привод диска та тонар зі звукознімачом, повинні бути сконструйовані і виконані таким чином, щоб забезпечити стабільне зчитування звукової доріжки грампластинки. Якщо в CD плеєрі нестабільності роботи сервомеханізму можна компенсувати за допомогою електронних систем корекції помилок, то в програвачі вінілових платівок помилки зчитування неминуче призведуть до артефактів – спотворень, перекосів тонального балансу, клацань або детонації звуку. Тому всі механічні вузли LP програвача повинні виготовлятися з максимально можливою точністю, а в процесі експлуатації програвач грампластинок необхідно час від часу налаштовувати.

  • Звукознімач

    Є два основних типи картриджів - ММ (з рухомим магнітом) та MC (з рухомою котушкою). Найкращі характеристики та велика музичність притаманні МС-головці. Однак через конструкцію вихідний сигнал у МС-картриджу на порядок нижче, ніж у ММ-картриджу (близько 0.25 мВ у МС, проти 5 мВ у ММ). Тому при установці МС-головки потрібен спеціальний фонокорректор. Також МС-картриджі зазвичай дорожчі за ММ-картриджі. Ще на ціну картриджа впливає матеріал голки та характер її заточування.

  • Мийка для вінілу

    Очищення поверхні вінілової пластинки за допомогою спеціальних серветок здатне дати лише короткочасний результат і не може повністю усунути забруднення звукових доріжок. Варто зауважити, що якісного очищення потребують не тільки вживані платівки, але і нові диски, так як в їх канавках може бути мікрочастинки, що залишилися в процесі їх виготовлення.
    Повністю очистити диск від забруднень, причому не тільки поверхневих, але і звукових доріжок, що знаходяться на дні, здатні спеціальні машинки для миття вінілу. Як випливає з назви, у них використовуються спеціальні миючі рідини, які ефективно розчиняють та абсорбують будь-які види забруднень, а потім видаляються з поверхні пластинок. Для видалення миючих рідин у цих машинках застосовується вакуумний насос (працюючий за принципом пилососа), що набагато ефективніше і безпечніше для пластинок, ніж серветки, що вбирають, зазвичай використовуються при ручному чищенні.
    Досвідчені меломани-власники колекцій грамплатівок рекомендують купити мийку для вінілу всім, хто всерйоз цікавиться аналоговим звуком. Це вкладення багаторазово окупить себе завдяки не тільки збільшеної якості звуку очищених від забруднень пластин, але і суттєвому продовженню терміну служби як самих дисків, так і звукознімачів програвачів. Як правило, мийка вінілових пластинок має просту конструкцію і винятково надійна в роботі, тому при правильному використанні здатна прослужити багато років. Всі компанії, що виготовляють цю техніку, виробляють і повний асортимент запасних частин та витратних матеріалів, які можуть знадобитися при обслуговуванні машин для чищення вінілових платівок.

  • Фонокоректори

    Підсилювач-коректор (або фонокоректор) є сполучною ланкою між програвачем вінілу та підсилювачем. Завдання такого пристрою – підвищити сигнал голки звукознімача до рівня, прийнятного для подачі на лінійний вхід Hi-Fi-підсилювача. Крім того, фонокоректор відновлює частотну характеристику сигналу до лінійної відповідно до специфікації RIAA (Міжнародної Асоціації звукозапису Америки). Це необхідна процедура, оскільки з технічних причин звук на грамплатівці доводиться записувати з ослабленням басу та посиленням високих частот.
    Зрозуміло, частина підсилювачів або AV-ресиверів оснащені спеціальним входом для програвача вінілу, але й у такому разі застосування зовнішнього пристрою відповідного класу дозволить покращити якість звучання системи.
    Як правило, всі фонокоректори орієнтовані на роботу з MM-картриджами (з рухомим магнітом). Універсальні моделі працюють також із MC-звукоснімачами (з рухомою котушкою). MM і MC-головки розрізняються за цілим рядом параметрів, таких як вихідна напруга та імпеданс, тому для них необхідно використовувати "свій" ланцюг. Більшість фонокоректорів для вінілу є пристроями типу Plug-and-Play, проте в ряді моделей передбачено більш гнучке підстроювання для точного узгодження з різними головками. Як правило, йдеться про декілька ступенів посилення, опору навантаження та ємності.

  • Тонарми

    Тонарм (tonearm) є одним із найважливіших елементів конструкції програвача вінілових дисків, від якого безпосередньо залежить якість звуку. Завдання тонарма - забезпечити точне і плавне рух звукознімача по доріжці вінілової пластинки, і досягти цього набагато складніше, ніж здається здавалося б. Голка голівки повинна зчитувати дрібні зміни в доріжці та зберігати постійне зусилля притиску, а сам тонарм не повинен вносити власних резонансів у процес звуковидобування.
    На кшталт роботи найпоширенішими є поворотні моделі, мають одноточкову опору з урахуванням підшипника. Зрідка зустрічаються і так звані тангенціальні типи тонармів, що переміщують головку лінійної напрямної. Стандартною довжиною поворотних тонармів є 9 дюймів. Чим довше тонар, тим менше рівень його кутової помилки, тому топові програвачі вінілових дисків оснащуються 12-дюймовими зразками.
    Тонарм щойно купленого програвача, або встановлений на нього у разі окремого придбання, з'єднується зі звукознімачем та потребує ретельної настойки. Відстань від центру диска та від голки до опори тонарма повинні відповідати стандартним значенням з точністю до долі міліметра. У цьому допоможуть спеціальні регулювальні шаблони, які йдуть у штатному комплекті, або купуються окремо.
    До наступного етапу установки системи відносяться установка висоти VTA, при якій картридж повинен бути паралельним поверхні пластинки. Навіть за допомогою противаги у конструкції на тонармі встановлюються рекомендовані для конкретного звукознімача величини притиску та антискейтингу.

  • Голки звукознімача

    Якщо у звукознімач для програвача вінілових дисків передбачена можливість заміни голки, це дозволяє суттєво заощадити на обслуговуванні такого пристрою.
    У силу конструктивних особливостей, важливою можливістю зміни голки мають лише головки з рухомим магнітом (MM-типу). Голку для звукознімача зазвичай виникає необхідність міняти у разі її зносу чи поломки, а модель для заміни обов'язково вказується компанією-виробником. Додаткове налаштування тонарма, як правило, після заміни не потрібне, оскільки механічні параметри штатної та змінної голки для програвача повністю збігаються.
    Однак деякі меломани змінюють голку для програвача вінілових пластинок на більш дорогу (призначену для використання в голівці вищого класу), ніж штатна, і така заміна найчастіше потребує переналаштування тонарма. Тим не менш, на думку багатьох користувачів, подібний апгрейд дозволяє покращити якість звуку недорогих звукознімачів (і вертушки, на яких вони встановлені), і тому дуже популярний. Однак перед його виконанням необхідно переконатися, що вибрана голка повністю сумісна з наявним звукознімачем.